ترمیم با کامپوزیت
composite filling
پر کردن دندان با مواد همرنگ

 

پر کردن دندان با مواد همرنگ علاوه بر حفظ سلامت دندان‌ها در بهبود ظاهر دندان و لبخند بیمار بسیار مؤثر می‌باشد. پر کردن دندان با مواد همرنگ که با عنوان پرکننده‌های کامپوزیتی شناخته می‌شوند یک راه‌حل عالی برای رفع آسیب‌های دندان همچون ترک‌خوردگی و پوسیدگی بوده و سبب بازگرداندن زیبایی دندان‌ها خواهند شد.

پرکننده‌های کامپوزیتی موادی قوی هستند که می‌توانند برای ترمیم دندان با ظاهری طبیعی و همسان آن بکار برده شوند.

این مواد اغلب برای پر کردن دندان‌های جلویی مورداستفاده قرار می‌گیرند و با دندان‌های طبیعی تطبیق داده می‌شوند به­ طوری­که هیچ‌کس متوجه آن‌ها نخواهد شد.

مواد همرنگ دندان که برای آسیب‌های دندان مورداستفاده قرار می‌گیرند کامپوزیت‌های رزینی، پرسلن و زیرکونیا می‌باشند. برای پر کردن دندان با مواد همرنگ ابتدا دندان‌پزشک، دندان را بی‌حس کرده و بخش آسیب‌دیده و پوسیده دندان را از بین می‌برد.

سپس ساختار باقی‌مانده دندان استریل شده و پس‌ازآن به کمک این مواد پرکننده موردبازسازی قرار می‌گیرد.

پر کردن دندان با مواد همرنگ برای ترمیم‌های کوچک و متوسط، مثل‌ ترمیم دندان‌هایی که براثر ضربه، ناخن جویدن و یا دندان‌قروچه دچار ترک‌خوردگی و فرسایش شدند، مناسب می‌باشد.

با توجه به میزان آسیب‌دیدگی دندان پر کردن دندان با مواد همرنگ ممکن است به یک یا دو جلسه نیاز داشته باشد.

درصورتی‌که آسیب‌دیدگی دندان زیاد بوده و به حجم زیادی از مواد همرنگ برای جایگزینی با بخش آسیب‌دیده نیاز است، لازم است بخش جایگزین در خارج از دهان ساخته‌شده و سپس به دندان چسبانده(باندینگ) شود.

کامپوزیت بادوام بوده و سال‌ها می‌تواند عمر کند بااین‌حال ممکن است به ترمیم یا جایگزینی نیاز داشته باشد. برای مراقبت صحیح از کامپوزیت باید بهداشت دهان و دندان را به‌ خوبی رعایت کنید، به‌طور منظم مسواک بزنید و نخ دندان بکشید و از یک رژیم غذایی متعادل پیروی کنید تا دندان‌هایی سالم داشته باشید.

اگر تغییر رنگ، ترک‌خوردگی یا شکستگی در کامپوزیت‌ها احساس کرده‌اید در اولین فرصت به دندان‌پزشک مراجعه کنید. پر کردن دندان با مواد همرنگ به شما اجازه می‌دهد که مجدداً با اطمینان و با اعتمادبه‌نفس لبخند بزنید.

مزیت پر کردن دندان با مواد همرنگ

کامپوزیت و آمالگام

 اگرچه مواد کامپوزیتی در برابر فرسایش مقاوم می‌باشند اما مشخص نیست که به‌اندازه آمالگام­های نقره‌ای‌رنگ از استحکام کافی در برابر فشارهای شدید جویدن برخوردار هستند یا خیر.

بااین‌حال بیشتر بیماران به دلیل مزایای کامپوزیت خواستار این روش برای پر کردن دندان آسیب‌دیده خود می‌باشند. مزیت پر کردن دندان با مواد همرنگ عبارت است از:

هیچ خطر بهداشتی در استفاده از مواد کامپوزیت وجود ندارد درصورتی‌که آمالگام نقره‌ای به دلیل داشتن جیوه سمی می‌باشد بنابراین کامپوزیت دندان عوارضی در پی نخواهد داشت.

حساسیت‌ها و ناراحتی‌های کمتری در استفاده از مواد کامپوزیتی از سوی بیماران گزارش‌شده است.

پر کردن دندان با مواد همرنگ ظاهری طبیعی و زیبا به دندان‌ها می‌بخشد.

پر کردن دندان با مواد همرنگ از استحکام خوبی برخوردار بوده و برای شکستگی‌های کوچک که هنگام جویدن به مقاومت متوسطی نیاز دارند مناسب می‌باشد. افرادی که ترجیح می‌دهند پرکردگی دندانشان طبیعی‌تر جلوه کند کامپوزیت‌ها انتخاب مناسبی برای آن‌ها خواهند بود.

ازآنجایی‌که مواد نقره‌ای آمالگام به دلیل داشتن فلزات ممکن است براثر دما منقبض و یا منبسط شوند و به شکستگی دندان منجر شوند لذا مواد کامپوزیتی برای تقویت و ترمیم دندان مناسب‌تر می‌باشند.

برای پر کردن دندان با آمالگام دندان‌پزشک ناچار است که حفره‌ی بزرگی را برای قرار دادن آن بروی دندان ایجاد کند درصورتی­که برای پر کردن دندان با مواد همرنگ نیازی به حذف زیادی از ساختار طبیعی دندان نیست.

اتصال مواد کامپوزیتی به دندان ۹۵ تا ۹۸ درصد قدرت اصلی دندان را بازمی‌گرداند.

 ازآنجایی‌که مواد نقره‌ای آمالگام به دلیل داشتن فلزات ممکن است براثر دما منقبض و یا منبسط شوند و به شکستگی دندان منجر شوند لذا مواد کامپوزیتی برای تقویت و ترمیم دندان مناسب‌تر می‌باشند.پر کردن دندان یکی از روش‌هایی است که برای ترمیم دندان‌های آسیب‌دیده مورداستفاده قرار می‌گیرد تا دندان عملکرد و شکل طبیعی خود را بازیابد.پر کردن دندان سبب بسته شدن حفره‌های پوسیده­ای که باکتری‌ها می‌توانستند به آن وارد شوند، می‌شود و این امر مانع از فرسایش بیشتر دندان­ها خواهد شد.مواد مورداستفاده برای پر کردن دندان شامل، طلا، چینی، رزین کامپوزیتی(پرکننده‌ای همرنگ دندان) و آمالگام می­باشند.پر کردن دندان با مواد همرنگ که اغلب برای آسیب‌دیدگی‌های جزئی و ترک‌خوردگی دندان مورداستفاده قرار می‌گیرد زیبایی طبیعی دندان‌ها را حفظ کرده و طرح لبخند را بهبود می‌بخشد.

ترمیم با کامپوزیت

ترمیم با کامپوزیت در خدمات کلینیک دندانپزشکی بلانش