سفید کردن دندان ها با لیزر
Laser Bleaching

موثرترین و کم ضرر‌ترین روش سفید کردن دندان‌ها با ماندگاری و سرعت بالا، استفاده از لیزر است. داشتن دندان‌های سفید به روش‌های گوناگونی ممکن است. همیشه بشر در جستجوی زیبایی تلاش‌های زیادی کرده. سال‌ها با سائیدن دندان‌ها (استفاده از مواد ساینده) مثل زغال، نمک، صدف دریائی و گاهی چوب بعضی از درختان تا حدی به این سفیدی دست پیدا کرد. این مواد ساینده می توانند رنگ‌های اضافی و یا مقداری از جرم‌ها و پلاک‌ها را بردارند و دندان‌ها موقتا سفیدتر بنظر آید.در گذشته نه چندان دور از بعضی اسیدها و ترکیبات شیمیایی مثل پراکسیدها، اسید نیتریک و … هم برای سفید کردن دندان ها استفاده شده است، که همه تا حدی موفق هم بوده‌اند ولی ایراد کلی این روش‌ها آسیبی است که به مینای دندان می‌زنند و غالبا پس از مدتی استفاده از آنها، مینای دندان به سرعت رنگ‌پذیر می‌شود و آنچنان حساس که به سرعت رنگ مواد غذایی را بخود می‌گیرد. حتی امروزه خمیر دندان‌های حاوی مواد ساینده تولید می‌شود که با آرم سفید کننده دندان‌ها به فروش می‌رسند و گروه زیادی از مردم به دلیل ارزان بودن آن را خریداری می‌کنند. این خمیردندان‌های حاوی مواد ساینده در ابتدای استفاده نمای سفیدتری به دندان‌ها می‌دهند ولی بزودی مصرف کننده متوجه زردتر شدن دندان‌هایش می شود که به دو دلیل رخ می‌دهد:

اول: نازکتر شدن مینای دندان باعث می‌شود رنگ عاج زیرین نمایان‌تر شود. دوم: نازک شدن مینا سبب می شود رنگ‌های غذائی را بیشتر جذب کند. امروزه با مواد بخصوص و استفاده از نور برای جهت گرم کردن این مواد عمل بلیچینگ (Bleaching) انجام می شود.

بلیچینگ یعنی: تغییر رنگ از درون دندان. که با خارج کردن رنگدانه‌ها از لایه‌های زیرین مینا و عاج توسط مواد مخصوص و نور انجام می‌شود. نقش نور در این جا گرم کردن ماده بر سطح دندان است.

این سفید کردن می تواند در مطب انجام شود و یا حتی در خانه که معمولا برای حصول نتیجه بهتر ابتدا عمل بلیچینگ در مطب انجام می شود و حدود نیم ساعت تا چهل‌ و‌ پنج دقیقه طول می کشد و سپس تکمیل درمان یا ماندگاری سفید شدن دندان ها در خانه توسط مواد و وسایل خانگی مخصوص سفیدکردن ادامه می‌یابد. حسن این روش سفید شدن دندان‌ها ،کم ضررتر بودن آن نسبت به روش‌های قبلی است. ولی گزارشات زیادی از حساس شدن دندان ها بعد از این تکنیک و گاهی ایجاد ترکهای ریز در دندان ها متعاقب استفاده طولانی مدت از آنها وجود دارد که از معایب این روش محسوب می‌شود.

ولی در تکنولوژی جدیدتر بجای نور، از اشعه لیزر استفاده می‌شود و از مواد مخصوص سفیدکردن با لیزر، که حسن آنها کاهش زمان درمان در مطب از ۴۵ دقیقه به ۳ دقیقه است. یعنی بجای این که دندان‌های ما ۴۵ دقیقه تحت تاثیر ماده شیمیائی قرار بگیرد، تنها ۳ دقیقه زمان کافی است و حتی  می‌تواند باعث کمتر شدن هزینه بلیچینگ به دلیل کاهش زمان درمان در مطب شود. یعنی اگر فردی در طول عمر خود ۱۰ بار عمل سفید کردن را در مطب انجام دهد، ۴۵۰ دقیقه اثر مواد بر دندان‌های خود را باید تحمل کند، در صورتی که چنانچه این کار با لیزر انجام شود، تنها ۳۰ دقیقه خواهد بود که اعداد آن اصلا با هم قابل مقایسه نیست.

 


سفید کردن دندان ها با لیزر

لیزر تراپی,
Laser therapy,