کاهش حساسیت دندان با لیزر
Laser Tooth Sensitivity Reduction

معمولاً حساسیت دندان که گاهی حساسیت شدید عاج دندان نیز نامیده می‌شود، می تواند به صورت ناراحتی دندان به طور دائم ، یا درد پس از خوردن غذای سرد، نوشیدن مایعات سرد یا تنفس هوای سرد نمایان شود.
همه ما حداقل یکبار با گاز زدن چیزی سرد دچار درد موقتی دندان شده‌ایم . دلیل آن این است که دندان‌ها مقداری از پوشش مینای خود را از دست داده‌‌اند. زیر سطح مینا، مجاری لانه زنبوری بسیار ریز و پر از مایعی وجود دارد که مستقیماً به مغز دندان می‌روند که حاوی پالپ و عصب حساس دندان است.
به‌طور طبیعی، بزاق دهان باعث رسوب کلسیم بر مینای دندان شده و مانع باز شدن این مجاری می‌گردد.
اما مسواک زدن شدید و زیاد مخصوصاً با مسواک زبر، عقب نشستن لثه‌ها، خوردن غذاهای اسیدی و دندان‌قروچه، پوشش محافظتی دندان را از بین می‌برند و انتهای مجاری را لخت می‌کنند. ترک‌خوردگی دندان‌ها و افتادن پرشدگی‌ها نیز مجاری و حتی گاهی خود پالپ دندان را لخت می‌کند.
علت هر چه باشد، وقتی انتهای این مجاری لخت شد، تغییر شدید دمای دهان باعث جابه‌جا شدن سریع مایع درون آن می‌گردد. این حرکت مایع باعث تیر کشیدن دندان می‌شود. خورده شدن مینا باعث واکنش‌های دردناک به خوراکی‌های سرد می‌شود. اگر دندانتان به چیزهای گرم حساس است یا اگر حساسیت به چیزهای سرد بیش از چند لحظه طول می‌کشد، احتمالاً دچار التهاب بازگشت‌ناپذیری شده‌اید که ممکن است منجر به آبسه (التهاب پر از چرک) شود.
حساسیت دندانی معمولا از دهۀ دوم زندگی در اکثر افراد مشاهده می‌شود. این درد مختصر و کوتاه بوده و در و چنانکه گفتیم در واکنش به سرما و محرکهایی دیگر از قبیل: گرما، لمس یا ضربه، فضای اسموتیک دهان، و نیز مواد شیمیایی بوجود می‌آید. یکی از کاربردهای لیزر در زمینۀ دندانپزشکی، استفاده از آن برای حل مشکل حساسیتهای دندانی می‌باشد، به این صورت که با استفاده از لیزر مجرای درون دندان که واکنش به محرکهای سرما و گرما را به عهده دارد مسدود می‌شود.

 


کاهش حساسیت دندان با لیزر

لیزر تراپی,
Laser therapy,