روکش دندان Tooth Crown روکش های دندانی با پرسلن فلزی Porcelain fused metal

روکش های دندانی با پرسلن فلزی

 Porcelain fused metal crown

دندان‌پزشکان از قرن نوزدهم میلادی روکش‌های چینی متصل به فلز را برای بیماران قرار داده‌اند. و طی دهه‌های پس‌ازآن، آن‌ها “استاندارد طلایی” برای بازگرداندن دندان‌های جلو و عقبی بودند که نیاز به بازسازی همرنگ دندان داشتند. در دهه‌های اخیر، محبوبیت آن‌ها به‌تدریج  به علت سایر انواع مدرن‌ ترمیم‌هایی از قبیل انواع سرامیک و (POM)  که با استفاده از انواع جدیدی از صنایع‌دستی ساخته‌شده‌اند، کمتر شده است اما برخلاف این روش‌های جدیدتر، روکشPFM) ) می‌تواند یک رکورد طولانی و ثابت برای ارائه خدمات قابل پیش‌بینی و پایدار داشته باشد .این روکش‌ها به‌طورمعمول از ساختار فلزی برخوردار هستند. این روکش‌ها به علت وجود فلز در زیر ساختار خود قادر به عبور نور نیستند و درنتیجه رنگ طبیعی دندان زیر خود را بازتاب نمی‌دهند به همین علت تفاوت بین این روکش و دندان کناری آشکار می‌شود. به علت وجود فلز منجر به ایجاد حساسیت گرمایی و سرمایی می‌شوند. و موجب ایجاد رنگ سیاه در اطراف دندان می‌گردند و چون تمامی مراحل آن توسط دست و بدون دخالت دستگاه است از دقت و ظرافت کمتری نیز برخوردار است. از مزایای این روکش استحکام بالا و استفاده ازآن‌جهت جایگزینی چند دندان ازدست‌رفته است. در بعضی موارد، عده‌ای از بیماران به فلز به‌کاررفته در ساختار PFM حساسیت نشان داده و در بعضی موارد التهاب در اطراف این دندان به وجود می‌آید امروزه افراد بسیار کمی از این روش درمانی استفاده می‌کنند.

نحوهٔ ساخت  روکش‌های PMF

ترمیم‌های پرسان به فلز متشکل از ترکیبات متقاطع بین تمام فلزات و تمام سرامیک می‌باشند.تکنسین دندانپزشکی ابتدا یک‌لایه نازک از فلز را که روی دندان قرار دارد، ایجاد می‌کند.سپس یک‌لایه از پرسلن پس‌ازآن که گرم می‌شود، به روکش  شکل و رنگ دندان را می‌دهد .

مزایای PMFها

استحکام بالاتر در مقایسه باروکش سرامیکی دندان،

فیتنس خوب فلز با دندان (عمر این روکش‌ها از تمام فلزها کمتر و از تمام سرامیک‌ها بیشتر است.)

مستحکم‌اند

طبیعی به نظر می‌رسند و همرنگ دندان‌اند . ( در مقایسه با تمام فلز )

معایب PMFها

پدیدهٔ خط تیره : فلزی که زیر روکش است ممکن است به‌صورت یک خط تیره در لبهٔ روکش دیده شود. معمولاً دندان‌پزشک لبهٔ روکش را زیرخط لثه می‌برد اما اگر لثه تحلیل برود ممکن است که این حاشیه دیده شود. به دست آوردن ظاهر طبیعی در آن‌ها به‌راحتی تمام سرامیک‌ها نیست .  و باید طی روندهایی رنگ تیره‌ی فلز پوشانده شود .می‌تواند باعث سایش دندان مقابل شود .

روکش‌های PMF ترکیب سرامیک  و فلز ( چینی متصل شده به فلز )

روکش‌های ترکیب سرامیک و فلز آنچه امروزه به‌عنوان روکش به‌صورت غالب در مطب‌های دندان‌پزشکی استفاده می‌شود همین نوع روکش است. درواقع بخش فلزی دورتادور دندان را پوشش می‌دهد و به‌عنوان بخش هسته‌ای استحکام روکش را سبب می‌شود و پرسلن یا چینی روی آن ،زیبایی روکش را منجر می‌شود. درواقع ترکیبی از زیبایی و استحکام.

چه زمانی نیاز به روکش کردن دندان هست

روکش کردن دندان زمانی دندان شما نیاز به روکش دارد که تاج دندان، به‌شدت آسیب‌دیده و با ترمیم‌های معمول قابل پر شدن نیست، یکی از مواردی که این موضوع را باعث می‌شود، بعد از درمان ریشه (عصب‌کشی) است.چراکه دندانی که نیاز به روت کانال یا عصب‌کشی دارد، نه‌تنها به علت پوسیدگی بخش وسیعی از تاج خود را ازدست‌داده بلکه بعد از درمان ریشه نیز خشک و شکننده می‌شود و چه‌بسا اگر ترکی در تاج دندان باشد، دندان خردشده و از بین می‌رود.

عمر یک روکش دندانی

اصولاً در یک حالت آرمانی دندان‌های هر فرد تا پایان عمر او باید به او خدمت کند، اما متأسفانه عواملی از قبیل پوسیدگی، شکستن دندان، بیماری‌های لثه و ….باعث می‌شود ما  دندان‌های سالم اولیه خود را از دست بدهیم. در مورد روکش (پروتز ثابت دندانی) هم وضع بر همین منوال است.قاعدتاً اگر بعد از گذاشتن روکش شما بهداشت دهانی خوبی داشته باشید، درعین‌حال مراجعه منظم به دندان‌پزشکتان جهت بررسی شرایط روکش را در برنامه خود قرار دهید، مسلمان عمر روکش شما بیشتر می‌شود. و در صورت نیاز( موارد ذکرشده در بالا جهت تعویض روکش)، دندان‌پزشک به شما توصیه می‌کند که روکش دندان خود را عوض کنید.

مراقبت و نگهداری

پس‌ازاین که روکش دائمی قرار داده شد، دندان‌پزشک اطلاعاتی در مورد مراقبت و نگهداری از روکش دندان به شما می‌دهد. به‌طورکلی، حفظ بهداشت دهان و دندان باروزی دومرتبه مسواک زدن و نخ دندان کشیدن یا استفاده روزانه از تمیزکننده‌های بین‌دندانی (مسواک‌ها مخصوص و خلال‌دندان) توصیه می‌شود.این مارها باعث جدا شدن پلاک از جایی می‌شود که روکش به لثه می‌رسد و به جلوگیری از پوسیدگی دندان و بیماری لثه کمک می‌کند.درصورتی‌که برحسب عادت دندان‌قروچه بروید، دندان‌پزشک محافظ دندان شبانه را برای محافظت از روکش‌ها در هنگام خواب توصیه می‌کند. عمر متوسط روکش‌های معمولی بین هشت‌تا ده سال است، پس‌ازآن می‌توان اقدام به تعویض روکش دندان نمود.

 


روکش های فلز سرامیک

روکش های PFM در خدمات کلینیک دندانپزشکی بلانش