روکش تمام سرامیک دندان Advantages Ceramic Tooth Coating

روکش تمام سرامیک دندان
dental ceramic crown

روکش‌های تمام سرامیک دندان برای زیبایی و اصلاح طرح لبخند به کار می‌روند. با وجود این روکش‌‌ها تمامی معایب و نقص‌‌های دندان‌‌ها پوشانده می‌شود. در صورتی که دندان شکسته باشد، با کمک روکش تمام سرامیک به راحتی می‌توان این قسمت را در پشت روکش پنهان کرد. همچنین زمانی که دندان‌‌های بیمار کوتاه هستند، با کمک روکش تمام سرامیک دندان می‌توان طول دندان‌‌ها را افزایش داد.

برای پر کردن فاصله‌ی بین دندان ها، لمینت دندان بهترین و آسانترین راه است. زمانی که این فاصله تا ۲ میلیمتر باشد، با روش روکش کردن، به راحتی فاصله بین دندان‌‌ها پر می‌شود.

 یکی دیگر از موارد کاربرد روکش تمام سرامیک، محافظت از دندان هاست. وقتی یک دندان ترمیم می‌شود، راه نفوذ میکروب از طریق کانال به قسمت ریشه‌ی دندان فراهم می‌شود. در این موارد احتمال عفونی شدن و آبسه‌ی دندان وجود دارد. با روکش کردن دندان راه نفوذ میکروب به سمت ریشه‌ٔ دندان به طور کامل بسته می‌شود.

از دیگر مزیت‌‌های روکش تمام سرامیک نسبت به روکش‌‌های فلزی می‌توان به زیبایی و طبیعی بودن آن‌‌ها اشاره کرد. بیمار می‌تواند براساس سلیقه‌ی خود یک روکش با رنگ سفید روشن یا همرنگ دندان طبیعی انتخاب کند. در روکش‌‌های PFM و فلزی از یک لایه پرسلن نیمه شفاف استفاده می‌شود که بعد از مدتی این لایه از بین می‌رود.

 روکش‌‌های تمام سرامیک سبک وزن هستند و بیمار وجود آن‌‌ها را روی دندان خود احساس نمی‌کند. روکش‌‌های فلزی یا روکش‌‌های PFM که از جنس فلز هستند، وزن سنگینی دارند. وقتی از این نوع روکش استفاده می‌شود، بیمار در روزهای اول احساس سنگینی روی دندان‌‌ها دارد.

روکش‌‌های تمام سرامیک لبه‌ی فلزی ندارند. به همین دلیل در محل اتصال با لثه مشکلی ایجاد نمی‌شود. برای نصب روکش تمام سرامیک، مینای دندان به مقدار کمی تراش داده می‌شود. این نوع روکش بیشتر با دندان‌‌های طبیعی سازگار است.

 روکش کردن دندان با استفاده از روکش‌‌های تمام سرامیکی در مدت زمان بسیار کوتاهی انجام می‌شود. ابتدا دندانپزشک زیبایی دندانهای بیمار را قالب‌گیری می‌کند. سپس با استفاده از قالب بدست آمده، در لابراتوار دندانپزشکی روکش‌‌ها ساخته می‌شود. جاگذاری روکش‌‌ها بر روی دندان در یک جلسه و با استفاده از چسب مخصوص انجام می‌شود.

 


روکش های تمام سرامیک

زیبایی در خدمات کلینیک دندانپزشکی بلانش