بلیچینگ Bleaching

بلیچینگ
Bleaching

سفید کردن دندانها یا بلیچینگ درمانی است که در آن بد رنگیها و رنگدانه‌هایی که به مرور زمان باعث تغییر رنگ دندانها شده و حتی بعضی بد رنگیهای ژنتیکی را بر طرف نموده ودندانهایی سفید و زیبا را به شما هدیه می‌کند.

دندانها از دو بخش مینا و عاج تشکیل شده اند. مینای دندان روی عاج را پوشانده و باعث شفافیت و سفیدی دندان میشود . ضخامت مینا در بعضی افراد بیشتر است که منجر به داشتن دندانهایی با شفافیت بیشتر می‌شود. اما به هر حال به مرور زمان بر اثر سایش مینا شکست نور کمتر شده و رنگ عاج نمایانتر میشود. ضمنا بعضی رنگدانه ها نیز به داخل خلل و فرج مینا نفوذ کرده و به کریستالهای مینایی می‌چسبند  که تغییر رنگ واضحتری را باعث می‌شود. گاهی رنگدانه‌ها فقط روی سطح مینا رسوب می‌کند و باعث ایجاد لکه‌های سیاه و قهوه‌ای روی سطح دندان‌ها می‌شود.

مهمترین علل تغییر رنگ دندانها عبارتند از:

۱. سیگار کشیدن

۲.استفاده از نوشیدنیهای رنگی مثل چای ، قهوه و غیره

۳. افزایش سن

۴.عدم رعایت بهداشت مناسب دهان و دندان

پرهیز از هر یک از موارد بالا و استفاده بجا و مناسب از نوشیدنیهای رنگی مثل چای و قهوه می‌تواند در سفید ماندن دندان‌ها موثر باشد. بلیچینگ اگر تحت نظارت دندانپزشک انجام گیرد عارضه خاصی ندارد، فقط ممکن است دندانها را تا مدتی حساس کند که این مورد نیز معمولا با خمیردندانهای ضد حساسیت قابل درمان است. قبل از اقدام به بلیچینگ باید دندانهای پوسیده را ترمیم کنیم. بلیچینگ بر روی پرکردگیها ،روکشها، لامینتها و نواحی زرد ریشه ناشی از تحلیل لثه تاثیری ندارد. قبل از اقدام به بلیچینگ  ، انجام جرمگیری (در صورت وجود جرم) و برساژ به نتیجه بهتر می‌انجامد.

جهت بلیچینگ در مطب دندانپزشکی ابتدا با استفاده از مواد مخصوص از لثه ها محافظت می‌شود، سپس مواد سفید کننده با غلظت بالا بر روی دندانها گذاشته می‌شود . و در نهایت ماده موثر سفید کننده داخل این مواد فعال می‌شود. ماده موثره بعضی از این مواد به صورت شیمیایی فعال می‌شود، بعضی با نور و بعضی با گرما. و تفاوت چندانی بین آنها وجود ندارد. در تکمیل این درمان گاهی دندانپزشک از دندان شما قالب‌ گرفته و روکش مخصوص (که تری نامیده می‌شود) برای شما می‌سازد. این تری حاوی مواد سفید کننده است و شما می‌توانید از آن خارج از مطب و در منزل هم استفاده کنید.


 


 

بلیچینگ

زیبایی در خدمات کلینیک دندانپزشکی بلانش