لمینت سرامیکی دندان Dental ceramic laminate

لمینت سرامیکی دندان
Dental ceramic laminate

لمینت لایهٔ نازکی از مواد سرامیکی است که به عنوان روکش روی دندان های طبیعی قرار می گیرد. این نوع روکش از پرسلین که ماده ای غیر فلزی و غیر عالی است و خواصی شبیه به شیشه دارد و می تواند به مینای دندان بچسبد ساخته شده و معمولاً با هدف زیبایی دندان ها و اصلاح طرح لبخند مورد استفاده قرار می گیرد. با نصب لمینت های سرامیکی، دندان ها سفید تر، یکدست تر و زیبا تر به نظر می رسند. لمینیت های سرامیکی عیوب مختلف دندان ها مانند پریدگی لبه دندان ها، زرد شدن و فاصله زیاد بین دندان ها را برطرف می‌کنند. دندانپزشک زیبایی طی چند جلسه لمینت را روی دندان ها نصب می‌کند که معمولا طول عمری بین ۱۰ تا ۲۰ سال دارند. ضخامت لمینت های سرامیکی حدود ۰.۵ تا ۰.۶ میلیمتر است که تقریبا دو برابر ضخامت پوست تخم مرغ می باشد. با تکنولوژی جدید لمینیتهای های فوق نازک با ضخامت حدود ۰.۲ میلیمتر نیز ساخته شده است. این لمینیت ها دارای رنگ های متفاوتی هستند و با استفاده از سایه زدن می توان رنگ آن ها را دقیقا شبیه دندانهای طبیعی فرد درآورد. جنس سرامیکی لمینت ها حالت نیمه شفاف دارد که موجب می شود درخشندگی زیبایی به دندان ها بدهد.

برای اصلاح ظاهر دندان های کوتاه یا دندان هایی که از جای خود خارج شده اند یا کج شده اند معمولا از لمینیت استفاده می شود.

با پیشرفت تکنولوژی های کامپیوتری مانند طراحی با کمک کامپیوتر و ساخت با کمک کامپیوتر یا کدکم CAD/CAM می توان فرآیند ساخت و طراحی لمینت های سرامیکی را طی یک جلسه انجام داد و روی دندان بیمار نصب کرد.

لمینت های سرامیکی از یک لایه نازک سرامیکی که جایگزین مینای دندان می شوند طبق قالب گرفته شده توسط دندانپزشک از دندانهای بیمار پس از تراش دادن دندان ها در لابراتوار ساخته می شود. به منظور نصب ونیر های سرامیکی حدود نیم میلیمتر از مینای دندان تراشیده شده و سپس قالب گیری از دندان ها با جزئیات کامل انجام می گیرد. تراش دادن مینای دندان موجب می شود فضای کافی برای نصب لمینت های سرامیکی روی دندان ها ایجاد شده و ظاهر ونیر های سرامیکی روی دندان طبیعی تر به نظر برسد و با دندان های دیگر در یک خط قرار بگیرد. پیوند بین ونیر لمینت پرسلین و دندان باید توسط مینای دندان انجام گیرد نه توسط عاج دندان. چون اتصال به تاج دندان نمی‌تواند استحکام مورد نظر و پایداری کافی را برای پیوند بین دندان و لمینت سرامیکی ایجاد کند. به همین علت اتصال و پیوند بین مینای دندان و لمینت سرامیکی هم از لحاظ دوام و پایداری و هم از لحاظ زیبایی نتیجه مطلوب را به وجود خواهد آورد. به منظور ایجاد پیوند بهتر بین لمینت سرامیکی با مینای دندان یک رزین حساس به نور بین دندان و لمینت پرسلین پیش از سیمان شدن آن مورد استفاده قرار می گیرد.

لمینت را می توان روی دندانهای جلویی یا عقبی فک قرار داد اما چون دلیل اصلی استفاده از لمینت های سرامیکی، اصلاح طرح لبخند و زیبایی ظاهری بیمار است معمولاً از لمینت های سرامیکی فقط برای دندانهای پیشین فک استفاده می شود.

 


لمینت سرامیکی دندان

زیبایی در خدمات کلینیک دندانپزشکی بلانش