پیوند لثه

بیماری‌های لثه مثل عقب رفتگی لثه، نیاز به درمان پیوند لثه دارند. پیوند لثه نوعی از عمل جراحی دندان است که نسبتاً روشی سریع و آسان است. در این عمل متخصص پریودنتیت از سقف دهان، بافت لثه را برداشته و از آن برای لثه‌ی آسیب‌دیده استفاده می‌کند. عقب رفتگی لثه به‌آرامی رخ می‌دهد و به همین دلیل بسیاری از مردم متوجه بروز این اتفاق نمی‌شوند. در صورت عدم درمان چنین مشکلاتی، ممکن است درنهایت منجر به از دست رفتن دندان فرد شود. پیوند لثه در بیشتر موارد جنبه‌ی درمانی دارد، ولی برخی از مردم برای اصلاح طرح لبخند خود از این روش استفاده می‌کنند که در این صورت جنبه‌ی زیبایی دارد.

انواع پیوند لثه:

نوع پیوند لثه بستگی به میزان، شدت و نیازهای فرد دارد و پریودنتیست درنهایت مناسب‌ترین گزینه را طبق تشخیص خود و نظر بیمار انتخاب می‌کند.

پیوند بافت اتصال

این روش رایج‌ترین روش جراحی پیوند لثه است. در این روش متخصص پریودنتیست، در سقف دهان فلپ ایجاد می‌کند و زیرلایه‌ای از گوشت سقف دهان را برداشته و از آن برای ناحیه‌ای از لثه که نیاز به درمان دارد، استفاده می‌کند.

پیوند لثه آزاد

این روش مشابه روش همبند است و از بافت‌های سقف دهان استفاده می‌شود ولی در این روش به‌جای برداشتن فلپ یا بافت زیرلایه، مستقیماً مقداری از بافت سقف دهان را برداشته و به ناحیه‌ی تحت درمان پیوند داده می‌شود. این روش برای افرادی که بافت لثه‌ی بسیار نازکی دارند مورداستفاده قرار می‌گیرد.

پیوند جانبی یا پدیکال

در این نوع از پیوند لثه، به‌جای برداشتن بافت از سقف دهان، از بافت‌های مجاور دندان یا ناحیه‌ی آسیب‌دیده استفاده می‌شود. در این صورت مقداری از بافت لثه به سمت آج دندان کشیده می‌شود تا ناحیه عریان دندان را پوشش دهد. پیوند پدیکال برای افرادی که در مجاورت دندان‌هایشان بافت لثه‌ به‌اندازه‌ی کافی وجود دارد و از استحکام بالایی برخوردار است، مورداستفاده قرار می‌گیرد.

آماده‌سازی‌های پیوند لثه:

بعد از در نظر گرفتن همه‌ی شرایط برای انتخاب نوع عمل جراحی، آمادگی زیادی برای انجام پیوند لثه لازم نیست. اما یکی از مهم‌ترین نکات، وجود یک فرد جهت همراهی بیمار است زیرا داروهایی که برای کنترل درد تجویز می‌شوند برای مواردی مثل رانندگی خطرناک است. پیوند لثه، جراحی سختی نیست و نیاز به بستری شدن بیمار ندارد. مراقبت‌های بعد از پیوند لثه که توسط پریودنتیست به بیمار گفته می‌شود، حتماً باید رعایت شوند تا مشکلی برای فرد پیش نیاید.

 


پیوند لثه

پیوند لثه بیماری‌های لثه مثل عقب رفتگی لثه، نیاز به درمان پیوند لثه دارند. پیوند لثه نوعی از عمل جراحی دندان است که نسبتاً روشی سریع و آسان است. در این عمل متخصص پریودنتیت از سقف دهان، بافت لثه را برداشته و از آن برای لثه‌ی آسیب‌دیده استفاده می‌کند. عقب رفتگی لثه به‌آرامی رخ می‌دهد […]