جراحی افزایش طول تاج دندان

جراحی افزایش طول تاج دندان برای نمایان کردن بخش بیشتری از دندان به دلایل مختلف انجام می‌شود. از بین بردن ظاهر لثه‌ای و همچنین اطمینان از اینکه پرکردگی‌ها و روکش‌ها پشتیبان کافی دارند، جزء این دلایل هستند. برای اطمینان از اینکه تاج دندان بلندتر به نظر می‌رسد، بافت لثه و استخوان برداشته می‌شوند. این جراحی نسبتاً متداول است.

جراحی افزایش طول تاج دندان به چه دلایلی انجام می‌شود؟

اگر دندان در خط لثه شکسته شود، افزایش طول تاج دندان قسمت بیشتری از تاج را نمایان می‌کند. به‌این‌ترتیب، به جای اینکه لازم باشد دندان را درآورده و ایمپلنت کار گذاشته شود، با این جراحی جای گذاری روکش روی دندان ممکن می‌شود. اگر در زیر پرکردگی پوسیدگی ایجاد شود، دندان‌پزشک از جراحی افزایش طول تاج استفاده خواهد کرد تا روکش را روی دندان ثابت کند.

همان‌طور که می‌دانید، برخی از افراد بافت لثه اضافی دارند. این وضعیت معمولاً برای دندان‌های بالایی ایجاد می‌شود. به طور معمول نمایان شدن قسمت بیشتری از هرکدام از دندان‌ها، باعث می‌شود که لثه‌ها کوچک‌تر به نظر رسیده و درنتیجه لبخند لثه‌ای از بین برود.

بیماری قبل از جراحی چه اقداماتی باید انجام دهد؟

قبل از جراحی افزایش طول تاج دندان باید به  پریودنتیست مراجعه کنید تا با استفاده از رادیوگرافی و معاینه وضعیت سلامت لثه و استخوان مشخص شود. قبل از عمل افزایش طول تاج دندان احتمالاً باید دندان‌ها به طور کامل تمیز شوند؛ بنابراین، جرم‌گیری عمیق انجام خواهد شد تا پاکت‌های پریودنتال تمیز شوند. سپس، در صورت نیاز به روکش، روکشی موقت روی دندان قرار داده می‌شود تا از دندان محافظت شود. این کار، روند جراحی را تسریع خواهد کرد، زیرا متخصص از میزان استخوان و بافت اطراف آن اطلاعاتی کسب خواهد کرد.

جراحی افزایش طول تاج دندان چطور انجام می‌شود؟

اکثر جراحی‌های افزایش طول تاج دندان نیاز به بی‌حسی‌های موضعی دارند. طبیعی است که اگر این عمل برای چندین دندان انجام شود، نیاز به زمان بیشتری است. همچنین اگر علاوه بر لثه، نیاز باشد که استخوان نیز برداشته شود، جراحی بیشتر طول خواهد کشید. به این دلیل که در جراحی افزایش طول تاج دندان شکل لثه‌ها تغییر داده می‌شود، بافت لثه اطراف دندان‌های مجاور نیز باید اصلاح شود؛ بنابراین، حتی اگر جراحی افزایش طول تاج دندان برای یک‌دندان لازم باشد، برای ایجاد تقارن، بافت لثه دندان مجاور نیز باید تا حدودی اصلاح شود. در اکثر موارد، دندان‌پزشک تلاش خواهد کرد تا جایی که امکان دارد شکل لثه‌ها را به‌طور تدریجی تغییر دهد. معمولاً اگر روکش‌های موقت دارید، قبل از تغییر شکل لثه‌ها برداشته و بعد از اتمام جراحی دوباره جایگذاری خواهند شد.

در شروع جراحی، پریودنتیست لثه را برش داده و از دندان جدا خواهد کرد. زمانی که استخوان و ریشه دندان نمایان شدند، دندان‌پزشک تصمیم خواهد گرفت که آیا نیازی به برداشتن قسمتی از استخوان هست یا خیر. اگر برداشتن تنها قسمت کمی از بافت لثه کافی باشد، دندان‌پزشک احتمالاً از روکش‌های موقت برای دندان استفاده خواهد کرد. بعد از شستشوی ناحیه موردنظر با محلول استریل نمکی، لثه‌ها بخیه خواهند شد. در بعضی موارد احتمال دارد دندان‌پزشک محل جراحی را پانسمان کند.

برای بیشتر افراد، حدود ۳ ماه طول می‌کشد تا دهان بهبود یابد. هنگامی‌که محل موردنظر برای انجام فرآیندهای دیگر آماده شد، دندان‌پزشک روکش موقت دوم را برای ثابت کردن دندانی که بلندتر شده است خواهد ساخت. اگر لثه‌ها در طول دوران بهبود همچنان کوچک شوند، دندان‌پزشک قبل از ساخت روکش دائمی زمان بیشتری صبر خواهد کرد.

ملاحظات بعد از جراحی افزایش طول تاج دندان چگونه است؟

برای کاهش تورم بعد از عمل، لازم است که تا ۲ روز بعد از جراحی از یخ استفاده کنید. همچنین لازم است از دهان‌شوی استفاده کرده تا بافت لثه ضدعفونی شود. برای دریافت نوع مناسب دهان‌شوی با جراح خود مشورت کنید. تا زمان بهبودی نسبی، لازم است که بیمار از غذاها و سوپ‌های نرم و فاقد ادویه‌های تند استفاده کند تا از ملتهب شدن بافت لثه جلوگیری کند. ممکن است لازم باشد از داروهای مسکن ضد درد نیز در این دوران استفاده کنید.

بعد از ۱۰-۷ روز، باید دوباره به پریودنتیست مراجعه کنید تا بخیه‌ها را بکشد. احتمال دارد پریودنتیست برای اطمینان از اینکه همه‌چیز روبه‌راه است درخواست کند که ۶-۴ هفته دیگر دوباره مراجعه کنید.

همان‌طور که انتظار می‌رود، لازم است که بعد از جراحی نیز بهداشت دهان خود را رعایت کنید. می‌توانید دندان‌های کنار بخیه‌ها را مسواک بزنید، اما از مسواک زدن لثه‌ها حتماً خودداری کنید. اگر می‌خواهید ذرات غذا را از بین دندان‌ها دربیاورید، بهتر است از واترجت‌های دندانی یا خلال‌دندان استفاده کنید.

عوارض جراحی افزایش طول تاج دندان چیست؟

درست همانند جراحی‌های دیگر، در جراحی افزایش طول تاج دندان نیز امکان خونریزی ناحیه برای مدتی وجود دارد. ممکن است عفونت نیز بروز کند. ازآنجایی‌که بافت ریشه در طول عمل جراحی در معرض هوا قرار می‌گیرد، امکان دارد دندان‌ها نسبت به دماهای سرد و داغ حساس‌تر شوند. در اکثر موارد این حساسیت خودبه‌خود یا بعد از نصب روکش دائم فروکش می‌کند.

در صورت متوقف نشدن خونریزی یا درد شدید، حتماً به دندان‌پزشک خود مراجعه کنید. اگر احساس می‌کنید ناحیه دچار عفونت شده یا متوجه چرک یا تورم شدید، باید بلافاصله با دندان‌پزشک خود تماس بگیرید. همچنین باید مراقب ورم غدد لنفاوی در فک پایینی و گردن خود باشید. به‌علاوه، اگر پانسمان شل شد یا افتاد، این مسئله را حتماً با دندان‌پزشک خود در میان بگذارید.

اگر جراحی افزایش طول تاج دندان فقط برای یک دندان انجام‌شده باشد، ممکن است این دندان بلندتر از دندان‌های کناری به نظر برسد. علاوه بر این، ممکن است احساس کنید این دندان لق شده و احتمال دارد از جای خود دربیاید. متأسفانه اگر دندانی که افزایش طول داده‌شده از جای خود دربیاید، جایگذاری دوباره آن سخت‌تر خواهد بود. پیش از جراحی، پریودنتیست درباره تمامی این احتمالات با شما صحبت خواهد کرد.

 


جراحی افزایش طول تاج دندان

جراحی افزایش طول تاج دندان جراحی افزایش طول تاج دندان برای نمایان کردن بخش بیشتری از دندان به دلایل مختلف انجام می‌شود. از بین بردن ظاهر لثه‌ای و همچنین اطمینان از اینکه پرکردگی‌ها و روکش‌ها پشتیبان کافی دارند، جزء این دلایل هستند. برای اطمینان از اینکه تاج دندان بلندتر به نظر می‌رسد، بافت لثه و […]