اصلاح فرم لثه

Gingival Leveling

سطح فوقانی و شکل لثه اطراف دندان‌های قدامی، زیبایی لبخند را تعیین می‌کند. تصحیح موقعیت قرار گرفتن  لثه اطراف دندان‌ها با آراستن شکل بافت نرم اطراف دندان‌ها انجام می‌شود. لازم به ذکر است که در یک آناتومی نرمال لثه اطراف دندان‌های قدامی، همگی در یک سطح نیستند و بسته به نوع دندان در ارتفاع متفاوتی قرار  دارند. کانتورینگ یا لیجاد تغییر شکل در لثه همیشه به دلیل زیبایی نیست و گاهی به‌منظور بهبود در رعایت بهداشت و توانایی برداشت پلاک صورت می‌گیرد. شایع‌ترین مشکلاتی که می‌تواند به این روش اصلاح گردد شامل: نمایش بیش‌ازحد لثه، کانتور غیر قرینه لبه لثه، از دست رفتن بافت لثه بین‌دندانی(پاپیلا)، دندان‌های کوچک یا با شکل نامناسب و طیفی از این مشکلات است.در این روش با قرینه‌سازی لبه لثه و برداشت بافت لثه اضافی روی دندان باعث نمایان شدن تاج آناتومیک دندان و بهبود زیبایی لبخند می‌شود.این درمان به‌صورت محافظه‌کارانه با لیزر قابل انجام است. در صورتی که نیاز به اصلاح شکل استخوان زیرین باشد نیازمند جراحی ناحیه است.

نکته: گاهی اوقات نمایش بیش‌ازحد لثه به علت رشد زیادی استخوان فک بالا (ماگزیلا) به سمت پایین است که با توجه به‌شدت ناهنجاری، درمان قطعی می‌تواند از کانتورینگ لثه تا جراحی ارتوگناتیک متغیر باشد که پس از معاینه دقیق و آنالیز نسبت‌های صورتی قابل‌تشخیص است. این درمان هم با لیزر و هم با تیغ قابل انجام است. مزیت درمان با لیزر، زمان کم، ناراحتی حداقل، عدم درد و خونریزی، عدم نیاز به بخیه و پانسمان‌های جراحی است. در صورتی که نیاز به اصلاح استخوان داشته باشیم نمی‌توان از لیزر استفاده کرد و نیاز به جراحی خواهد بود.

افزایش طول تاج:

زمانی که دندانی تخریب‌شده دچار پوسیدگی یا شکستگی زیر لثه شود، به صورتی که لبه سالم دندان زیر لثه یا حتی زیر لبه استخوان قرار گیرد، در این صورت جهت حفظ و بازسازی دندان نیاز به نمایش پیشرفته‌تر است. همچنین در مواردی که نسج دندان جهت بازسازی کافی نیست و بدون افزایش ارتفاع تاج دندان قابلیت ترمیم و بازسازی وجود ندارد نیز این درمان جراحی موردنیاز است. جراحی افزایش طول تاج  (crown lengthening)‌ در موارد ذکرشده جهت حفظ بقای دندان موردنیاز است. طی این جراحی با برداشت بافت لثه اضافه و شکل‌دهی مجدد استخوان اطراف دندان، مقدار بیشتری از نسج دندان  جهت انجام نمایش ترمیمی و روکش در دسترس قرار می‌گیرد. این جراحی را می‌توان روی یک یا چندین دندان انجام داد.

 


لولینگ و اصلاح فرم لثه Gingival Leveling

اصلاح فرم لثه Gingival Leveling سطح فوقانی و شکل لثه اطراف دندان‌های قدامی، زیبایی لبخند را تعیین می‌کند. تصحیح موقعیت قرار گرفتن  لثه اطراف دندان‌ها با آراستن شکل بافت نرم اطراف دندان‌ها انجام می‌شود. لازم به ذکر است که در یک آناتومی نرمال لثه اطراف دندان‌های قدامی، همگی در یک سطح نیستند و بسته به […]